Jak postępować z komputerem w przypadku utraty danych?

Co zrobić, gdy nagle nasz komputer odmawia posłuszeństwa i nie może odczytać danych z dysku twardego? Przede wszystkim nie panikować.

Pracujesz na komputerze – spieszysz się, bo nieuchronnie zbliża się termin oddania projektu, wysłania dokumentów albo pracy magisterskiej, aż tu nagle trach – komputer zaczyna wariować i nie może odczytać bezcennego dla Ciebie pliku. Dla każdego użytkownika komputera to prawdziwy koszmar. Co wtedy robić? Przede wszystkim nie panikować. W pierwszej chwili chcesz po prostu zresetować komputer, licząc, że wszystko wróci do normy. To błąd, który może tylko pogorszyć sytuację. Może bowiem dojść do nadpisania danych, po którym będą już one nie do odzyskania. Z tego samego powodu przy problemach z odczytaniem danych nie należy nic nowego zapisywać na dysku. Kolejny błąd to przeprowadzenie defragmentacji lub skanowania dysku – w ten sposób także można nieodwracalnie stracić część danych.

Najgorszą rzeczą, jaką można jednak zrobić, to próbować naprawić mechanicznie dysk. Pamiętajmy, że to sprzęt bardzo wrażliwy, który mogą uszkodzić nawet drobiny kuchu unoszące się w powietrzu. Manipulowanie przy dysku może zakończyć się uszkodzeniem, przy którym odzyskanie danych będzie niemożliwe.

Zawsze najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się o pomoc do ekspertów z firmy specjalizującej się w odzyskiwaniu danych z uszkodzonych komputerów.

kola.do-natura.pl www.archiwum.malopolska.pl