Co robić, gdy zalejemy komputer?

www.stephan-keppler.de

Rozlana kawa lub herbata to wyjątkowo częsty powód uszkodzenia laptopa, który może skutkować problemem z odczytaniem danych.

Niby wszyscy wiemy, że nie powinno się pić i jeść przy komputerze, ale nie oszukujmy się – każdemu z nas to się zdarza, bo jakoś szkoda nam się odrywać od pracy tylko po to, aby wypić filiżankę kawy, czy zjeść kanapkę.

Wielu z nas każdego dnia wypija przy komputerze nawet kilka kubków herbaty lub kawy i nic się nie dzieje, ale pewnego dnia chwila nieuwagi naszej lub kogoś ze współpracowników wystarczy, aby napój zalał naszego laptopa. Nie potrzeba wielkiej wyobraźni, aby wiedzieć, że komputer za płynami w swoim wnętrzu najdelikatniej mówiąc, nie przepada. Co robić, kiedy już przysłowiowe mleko się rozlało? Przede wszystkim nie można panikować. Należy jak najszybciej podnieść laptopa i odwrócić klawiaturą do dołu. Dzięki temu płyn nie zdąży wpłynąć do środka. W takiej odwróconej pozycji należy go pozostawić i co szczególnie istotne, należy go odłączyć od zasilania, a także wyjąć ze środka baterię. W takiej pozycji należy go zostawić przynajmniej na kilkanaście godzin, aby mieć pewność, że cały wylany płyn wyschnie. Nie próbuj przyspieszyć schnięcia przez użycie np. suszarki, ponieważ gorące powietrze może tylko pogorszyć sytuację.

Po upływie kilkunastu godzin, gdy masz pewność, że komputer wyschnął, możesz spróbować go uruchomić, aby sprawdzić, czy jest sprawny. Jeśli miałeś szczęście, komputer będzie działał lub uszkodzeniu uległa np. tylko klawiatura. Jeśli doszło do uszkodzenia dysku, lepiej oddaj komputer do serwisu w firmie specjalizującej się w odzyskiwaniu danych z uszkodzonych komputerów.

www.itprojectplace.com historiamedycyny.com.pl